Alfred Xuereb «My Days with Benedict XVI»
Kolāža: Didzis Daniels Kukainis; fona attēls: Photo by Rue S on Unsplash
Kopš emeritētā pāvesta Benedikta XVI došanās mūžībā 2022. gada 31. decembrī grāmatas par un ap viņu, viņa līdzstrādnieku atmiņas un dienasgrāmatu piezīmes ir kļuvušas vēl aizraujošākas. Protams, man kā teoloģiju studējušam cilvēkam un vēl Vatikāna universitātē, dzīve ap pāvestību ir ļoti aizraujoša lasāmviela. Ir interesanti iedziļināties jautājumos, kuru tematika mani saista, tādēļ pēdējā laikā aktīvi lasu un interesējos par pāvesta Benedikta XVI dzīvi un darbību, un viņa atstāto garīgo un tekstuālo mantojumu. Jo pāvests Benedikts XVI bija ārkārtīgi dziļas inteliģences caurstrāvots cilvēks, liela personība, kura ietekmi uz katolisko baznīcu noteikti nākotnē novērtēs un apcerēs vēstures grāmatās. Un arī šī grāmata, kuru kā dienasgrāmatu ir publicējis viņa otrs tuvākais līdzstrādnieks un sekretārs, maltiešu monsinjors Alfrēds Ksuerebs "Manas dienas ar [pāvestu] Benediktu XVI" ir ļoti saistoša grāmata, lai palūkotos uz pāvesta dzīvi un darbību no aculiecinieka skatupunkta.
Es allaž skatos uz grāmatām cieto vāku iesējumā, jo tās ir ne vien estētiskākas, bet arī mazāk nobružājas, kā arī parasti to iesējums ir kvalitatīvāks un iekšlapas ir no augstvērtīgāka papīra. Un šādas autobiogrāfiskas grāmatas visbiežāk ir ne tikai tekstuāli bagātas, bet arī papildinātas ar daudziem jaukiem attēliem, kā tas arī ir šīs grāmatas gadījumā. Tā ir ne vien monsinjora Ksuereba dienasgrāmata, bet arī lielisks avots un ieskats pāvesta Benedikta XVI dzīvē un darba momentos dažādos laikos.
Šī grāmata atspoguļo monsinjora Alfrēda Ksuereba klātbūtni pāvesta Benedikta XVI kalpošanā no 2007. gada 11. septembra līdz pat pāvesta atkāpšanās runai 2013. gada 11. februārī, kā arī nedaudz atlikušās dienas līdz sede vacante momenta iestāšanās brīdim februāra beigās. Tāpat, protams, kā jau grāmata iznāca pēc pāvesta Benedikta XVI nāves, tad grāmatas beigās ir ievietotas nelielas piezīmes un līdzjūtība pēc šī notikuma. Viss, kas šajā dienasgrāmatas formāta publicējumā ir atspoguļots, ir bagātīgi papildināts ar fotogrāfijām un grāmata ir labs vēsturiskā fona avots, kad būs nepieciešamība retrospektīvi palūkoties uz pāvesta Benedikta XVI kalpošanu universālās Baznīcas labā.
Nesen, kādā no iepriekšējiem ierakstiem es vēstīju par monsinjora Gensvaina atmiņām par pāvestu Benediktu XVI, Šobrīd ir mirklis, lai pavēstītu nedaudz par otra tuvākā Benedikta XVI līdzstrādnieka atmiņām. Attēlā zemāk ir redzami abi pāvesta Benedikta XVI privātsekretāri.
Foto: https://timesofmalta.com/articles/view/gozitan-priest-lived-pope-benedict.1004560
2010. gada 26. janvāra ierakstā tēvs Alfrēds raksta par pāvesta Benedikta atzinību saviem privātsekretāriem, tos nodēvējot par "diviem saviem sargeņģeļiem":
"The Holy Father never misses an opportunity to let us know how much he appreciates our service. [..] "After all, I have two guardina angels!"" (My Days with Benedict XVI, 165. lpp.)
Tēvs Alfrēds grāmatas iesākumā dalās ar savām sajūtām par mirkli, kad pāvests Benedikts viņu uzaicināja kļūt par otro privātsekretāru aiz Georga Gēnsvaina un ar šo momentu arī mēs varam sākt iedziļināties aspektā, kā ir būt tik tuvu pāvestam. Grāmatas lappusēs netrūkst gan patīkamu mirkļu, par kuriem Alfrēds Ksuerebs atceras ar lielu prieku, tāpat arī piemin pāvesta mīlestību uz kaķiem un citiem dzīvniekiem, taču netrūkst arī dažādu ne visai veiksmīgu piedzīvojumu, piemēram, kad Vatikāna pilī pāvesta apartamentos aizdegas Ziemassvētku egle un iet bojā pāvesta iemīļotie Ziemassvētku rotājumi.
2007. gada 25. septembra ierakstā autors raksta: "My new experience of being with the Holy Father is captivating, and the feeling grows that my efforts to attune myself to Benedict's character and the way he works are bearing fruit." (13. lpp.)
Viscaur grāmatai jūtams ir pāvesta tēvišķais gars, kuru ne vienā vietā vien atzīmē arī grāmatas autors, jo Benedikts XVI, lai gan nelabvēļi par pāvestu runājuši dažādi, tomēr nekad nav bijis strikts pret saviem līdzstrādniekiem, ko varēja lasīt arī arhibīskapa Georga Gēnsvaina grāmatā. Šis gars ir sajūtams arī šīs grāmatas lappusēs. Laiks kopā ar pāvestu allaž ir bijis kā ģimenisks saiets, sarunas un kopīga kristīgo svētku atzīmēšana tuvāko lokā, jo pāvests savus privātsekretārus uzskatījis par savu tuvāko ģimeni, kas arī ir visnotaļ loģiski, ja tā raugāmies, jo pāvests daudzos aspektos ir savveida Vatikāna cietumnieks, izolēts no ikdienas dzīves peripetijām. Taču arī batāliju netrūkst par un ap Benedikta valdīšanas laiku, kā mēs varējām lasīt gan Gēnsvaina grāmatā, gan arī tagad tēva Ksuereba atmiņās.
"Pope Benedict always shows his good-heartedness in not mortifying anyone on those occasions when someone seeks pardon for some unintentional mishap. On the contrary, he always finds a way to provide us with an excuse by using such a phrase as "All right, but it was only for a very short time!" [..] ' There is no need to apologize again, for it has already been accepted and there is no further need to think about it." I learned a great lesson that I will keep in mind whenever someone tries to repeat an apology, so as to spare him further mortification." (My Days with Benedict XVI, 78. lpp.)
Foto: https://religionmediacentre.org.uk/news/comment-on-the-death-of-pope-benedict-xvi/
"Cardinal Vanhoye explains that in the Old Testament, the rite was not bound to the heart. The priest had the task of doing what was prescribed, without involving himself interiorly. On the other hand, in the New Testament, the offering to God in the name of the people also presumes the offering of one's self, as the High Priest Jesus has done. He offered His heart to the priests so that they, in turn, will offer their own hearts to others. The cardinal continues, saying that Christian life essentially consists in receiving the heart of Christ so as to acquire the same longings." (My Days with Benedict XVI, 65. lpp.)
Kopā ar arhibīskapa Georga Gēnsvaina grāmatu šī autora grāmata ir lieliskas liecinieces par pāvesta Benedikta XVI pontifikātu, tādēļ to iesaku izlasīt ikvienam, kuram ir interese par pāvestības neseno vēsturi. Turpinājumā dažas grāmatas atvērumu lappuses attēlos:
Pāvests Francisks vada emeritētā pāvesta Benedikta XVI bēru ceremoniju sv. Pētera laukumā