Neliels ieskats Bila Plotkina grāmatās par dvēseles iniciāciju...
Kolāža: Didzis Kukainis; grāmatu vāki: zvaigzne.lv; Photo by Hasan Almasi on Unsplash
Pateicoties teologa un Skolotāja Jura Rubeņa aktīvai darbībai, Latvijas iedzīvotājiem ir pieejamas grāmatas par dvēseles iniciāciju un tās daudzšķautņainību, kuras sarakstījis pasaules slavu ieguvušais dzīļu pētnieks, amerikāņu autors, doktors Bils Plotkins (Bill Plotkin). Bila Plotkina grāmatas ir "aizraujošs, dziļš un patiess vēstījums par mūsu dzīves noslēpumaino ceļojumu", kurā mums piedāvā doties autors, lai mēs atklātu paši savas tumšās dzīles un mainītu savu dzīvi un dvēseles attiecības ar pasauli. Visas Bila Plotkina grāmatas ved mūs biedējošajā, taču ārkārtīgi skaistajā cilvēktapšanas procesā jeb dvēseles iniciācijas ceļojumā. Slavenais franciskāņu tēvs un arī latviešu lasītājam pazīstamais grāmatu autors Ričards Rors par Bilu Plotkinu un viņa darbiem sacījis: "Es viņam uzticos." Un caur šo mēs varam domāt, ka tās ir patiesi dziļas un mainošas grāmatas, un ceļojums, kurā aicinu arī jūs uzticēties.
Par vienu no grāmatām - pirmo no šīs triādes - "Dvēseles mākslas" esmu nedaudz rakstījis, izveidojot "Grāmatas 10 atziņas", kuras pieejamas šeit (spiediet uz attēla).
Bila Plotkina latviskotie darbi ir lappušu ziņā diezgan apjomīgi, katra grāmata ir vairāk nekā 400 lappušu apjomā, līdz ar to, jāsaka, no lasītāja un savas dvēseles dziļumu meklētāja prasa rūpīgu iedziļināšanos un vēlmi savu patību meklēt un tad jau arī rezultāti neizpaliks.
Šajā ierakstā pieskaršos katrai no latviski iznākušajām Bila Pltkina grāmatām, nedaudz ieskatoties, ko mums katra no tām piedāvā, kādus ieteikumus sniedz un kādi varētu būt sagaidāmie rezultāti mūsu patības meklējuma ceļos.
"Dvēseles uzdevuma īstenošanas un gara realizēšanas mērķi un procesi ir atšķirīgi, tomēr pilnībā savienojami un savstarpēji papildinoši. Mēs varam padziļināt savu individualitāti un tās izpausmes, vienlaikus izejot ārpus šīm robežām un neidentificējoties ar šo individualitāti; katrs no šiem procesiem sekmē otra norisi." (Dvēseles mākslas, 63. lpp.)
Lasot šos darbus, lasītājam jārēķinās ar tādu kā iekšēju cīņu, jo egocentriskais Es vienmēr gribēs palikt pie sava status quo nevis mainīties, taču šīs grāmatas aicina un mudina uz sevis pārvarēšanu, un autors grāmatā "Dvēseles mākslas" saka šādi, kas šo manu pārliecību apstiprina:
"Vienmēr ir iespējams pilnībā atteikties no aicinājuma un atgriezties atpakaļ pie egocentriskajām interesēm, kuras ietver darbu un attiecības, kas nesniedz gandarījumu, tomēr atbilst sabiedrības gaidām un pieņēmumiem. Aicinājuma noraidīšana pārvērš mūsu ziedošo pasauli tuksnešainā zemē ar vaļējām raktuvēm, kailcirtēm, tirdzniecības centriem un reklāmas stendiem." (Dvēseles mākslas, 79. lpp.)
Dvēseles sevis atrašana un savas būtības izkopšana ir klejošana, savu māju atstāšana, savas pārliecības zaudēšana un sevis dziļākās būtības meklējumi. Bils Plotkins raksta: "Kā klejotājs - nezināmā māceklis - jūs ilgojaties piedzīvot iniciāciju, lai pilnībā īstenotu dzīvē savu dvēseles uzdevumu. Jums būs jāgaida. Nevar izvairīties no otrā kokona papuves laika - laika starp nāvi un atdzimšanu. Lai sasniegtu dvēseles līmeni, jums būs jāmācās, [..] ka ticība un mīlestība, un cerība pastāv gaidīšanā." (Dvēseles mākslas, 113. lpp.)
Lasot Bila Plotkina darbus lappusi pa lappusei, kā lasītājs sastapsieties ar dziļi atkailinošu pieredzi, jo autors būtiski kā sīpolu mizas atloba cilvēces eksistenci un tās jēgu, pauzdams arī ne visai glaimojošus aspektus, respektīvi, atkailinādams mūsu kā rietumnieku savveida atkarības no progresa un tehnoloģijām. Nevar nepiekrist autora sacītajam, ka "Rietumu pasaules uzskata būtība īsumā ir šāda: vissvarīgākais ir tehnoloģiskais progress, un mēs esam dzimuši, lai patērētu, nemitīgi izmantotu dabas resursus un tad atbrīvotos no visa liekā, tajā skaitā no citām sugām, tehnoloģiskajām ierīcēm, spēļmantiņām un bieži vien arī no cilvēkiem, jo īpaši, ja tie ir nabadzīgi vai nāk no trešās pasaules valstīm. Visaugstāk vērtētā brīvība ir tiesības iepirkties. Rietumu pasaulē galvenais ir materiālās lietas, nevis būtība, un progresa līmeni nosaka vienīgi ekonomiskā izaugsme. Konkurence, mantas kults un krāšana ir lielākas vērtības nekā sadarbība, dalīšanās un dāvināšana. Peļņa ir būtiskāka par cilvēkiem, nauda dominē pār jēgu, attīstīto valstu intereses ir svarīgākas nekā miers pasaulē un taisnīgums, "mēs" esam vērtīgāki par "viņiem"." (Dvēseles mākslas, 123. lpp.)
Bila Plotkina grāmatas aprakstot, nav cita vārda vai jēdziena kā vien sacīt, ka tās ir "citēšanas vērtas" un uz tajās pausto gudrību nekā citādi nevar atsaukties kā vien rādot citiem uz šo grāmatu dziļumiem, jo tā faktiski ir uzskatāma par atslēgvārdiem uz laimīgāku sevi. No manas puses varu sacīt, es šīs grāmatas atveru jebkurā laikā un jebkurā lappusē un tajās ir rodama dvēseles gudrība sevis paša labākai iepazīšanai. Protams, izcilākajā no iespējamajiem gadījumiem mums katram vajadzētu piedalīties arī šajos dzīļu meklējumos un klejojumos, ko vada profesionāli skolotāji, un arī Latvijā tagad ir tādi pieejami (vairāk par šo varat uzzināt lapās soulcraft.eu un stacija.lv).
"Iespējams, dvēseles iniciācija notiks laikā, kad sastapsiet savu dvēseli, un šī pieredze būs tik dziļa, ka fundamentāli mainīs jūsu izpratni par dzīves jēgu un jūs tūdaļ pat sapratīsiet, kādā veidā sniegt pasaulei savas dāvanas un kā izveidot dzīvi, kuras pamats ir dvēseliska kalpošana. Tomēr parasti dvēseles iniciācija notiek citā reizē. Iespējams, kādu rītu pamodīsieties ar apziņu, ka jūsu vecās prioritātes ir aizstājušas jaunas, dvēselē sakņotas vērtības. It kā, apziņai to nemanot, dziļi iekšienē būtu notikušas pakāpeniskas un ļoti būtiskas jūsu psihes izmaiņas. Tomēr patiesais apstiprinājums tam, ka esat piedzīvojis iniciāciju, būs nevis sastaptais dvēseles tēls vai kopienas vadoņa - pat patiesi gudra vecajā - vārdi, bet gan piepildījuma sajūta, ko sniegs dvēseles tēla iemiesošana un jūsu kopienas izteiktā atzinība." (Dvēseles mākslas, 158. lpp.)
* * * * * * *
Otra grāmata, kuras saturam nedaudz pieskarsimies, ir "Mežonīgais prāts" (Wild mind). Šīs grāmatas pamatā ir dabā sakņota psihes karte. Un šīs grāmatas ievaddaļā autors mūs "atkož" un atloda mūsu daudzās personības "sīpola mizas", sacīdams: "Un tomēr viena neizbēgama, sirdi plosoša mūsu iezīme ir tā, ka ik brīdi nedzīvojam no patības vai kā patība, lai cik nobrieduši, talantīgi vai veiksmīgi mēs būtu. Citiem vārdiem sakot, diemžēl ne vienmēr izdzīvojam savu dabisko, cilvēcisko veselumu. Ļoti bieži mēs esam sašķelti vai ievainoti - fiziski, psiholoģiski, sociāli un garīgi. [..] Šie psihes ievainotie jeb sašķeltie aspekti ir mūsu subpersonības - grāmatas otrās daļas tēma." (Mežonīgais prāts, 25. - 26. lpp.)
Lasot šo darbu, esmu atklājis ļoti daudz par savām dažādajām šķautnēm, tādējādi šī grāmata kopībā ar pārējām ir uzskatāma par rokasgrāmatu sēriju sevis pašu dziļumu iepazīšanai, tādēļ arī šeit pie tām pakavējos, sniedzot ieskatu šajā vērtīgajā resursā savas personības izkopšanā un attīstīšanā. Šajā grāmatā "Mežonīgais prāts" autors lasītājam sniedz priekšstatu par mūsu nenobriedušās psihes šķautnēm, cik vien precīzi tas iespējams, detalizēti aprakstot gan mūsu dvēseles saistību ar debespusēm un dimensijām, kā arī centru, kas kopā veido septiņus aspektus, par kuriem tad autors arī grāmatā detalizēti vēsta.
Bila Plotkina grāmatās mēs nemitīgi sastopamies ar, varētu sacīt, mūsu visu problēmu cēloni - Rietumu sabiedrības uzspiesto un valdošo dzīves modeli, kuru nespējot īstenot vai piepildīt tādā mērā, kādā to gaida "sabojātā" sabiedrības daļa, mūs piemeklē dvēseles sāpes un depresija, un daudzi citi psihosomatiski traucējumi un ne tikai tas vien. "Rietumu sabiedrībā visur, kur vien raugies, valda viens un tas pats materiālistiskais vēstījums: dzīves jēga ir maksimāli vairot finansiālo bagātību, īpašumus, fizisko pievilcību un varu. Cilvēka popularitāte ir atkarīga no tā, cik daudz īpašumu viņam pieder, cik labi viņš izskatās un cik daudz kontrolē. Tā ir visbiežāk sastopamā vēsts mūsdienu politikā, uzņēmējdarbībā, izglītībā un lielā daļā egocentriskās reliģijas, kā arī Holivudas filmās, daudzās populārās grāmatās un žurnālos, televīzijas programmās un sabiedrību degradējošās reklāmās. Egocentriskā sabiedrībā tieši šāds zemteksts ir lielai daļai ikdienas sarunu." (Mežonīgais prāts, 173. lpp.)
Šajā grāmatā autors pievēršas arī fenomenam, ko nodēvējis par "atlabšanu no Rietumu civilizācijas". Daudzi no mums noteikt ir aizdomājušies, ka nevēlētos "mirt nedzīvotā dzīvē", kā sacījusi dzejniece Dona Marlova. Tieši tādēļ ir īpaši svarīgi iepazīt savus dvēseles dzīļu noslēpumus, jo tie mūs aizved pie tiem pārsteidzošajiem mūsos mītošajiem resursiem, par kuriem lielākā daļa cilvēku pat apzināti domājot nenojauš, kādēļ arī ir vajadzīgas šadas prakses un dvēseles rokasgrāmatas, lai sāktu par to esamību un sniegtajiem labumiem aizdomāties.
"Psihe arī piedāvā daudzus veidus, kā sadziedēt mūsu psiholoģiskos ievainojumus un gūt no tiem labumu. Tā apdāvina mūs ar dziļu iztēli, kas ļauj veidot uz izaugsmi vērstas attiecības un sabiedrību un jēgpilni piedalīties pasaulē, kuru radām kopā ar citiem Zemes kopienas locekļiem." (Mežonīgais prāts, 247. lpp.)
Bils Plotkins par "Mežonīgais prāts" sniegto gudrību saka šādi: "Individuācija ir piedzīvojums visa mūža garumā, un tajā netrūkst ne izaicinājumu, ne prieka brīžu. Ceru, ka šī grāmata jums kalpos kā noderīgs ceļvedis šajā piedzīvojumā. Es to nerakstīju, lai tā tiktu vienkārši izlasīta, bet gan lai jūs to izmantotu mežonīgā prāta izkopšanā, procesā, kurā pilnā mērā kļūstat par cilvēku, jūsu dvēseles iniciācijas ceļojumā, jūsu kā vizionāra sabiedrības renesanses meistara dzīvē. Es to rakstīju, lai pamudinātu jūs veikt iztēles bagātus kultūras revolūcijas un renesanses aktus." (Meržonīgais prāts, 259. lpp.)
* * * * * * *
Kā vēstīts grāmatas apakšvirsrakstā, tā ir vizionāru, evolucionāru un revolucionāru ceļvedis. Tādējādi šī šobrīd ir pati būtiskākā sintēze no visām trim grāmatām, kuras mēs šeit apskatām.
"Lai gan nokāpšana pie Dvēseles - ekspedīcija pāri plašam līdzenumam, tad došanās lejā dzīlēs, ko es saucu par Dvēseles kanjonu, un visbeidzot, ja labi paveicas, augšup un ārā pa otru pusi - var būt bīstama un šausminoša, tā ir arī priecīga un pievilcīga. Ja vien valdošās mūsdienu pasaules hipnotizētajām masām būtu kāda nojausma par cilvēku psihes neparastajām bagātībām, mistērijām un smalkumiem un par pašorganizējošās, vairāk nekā tikai cilvēku pasaules dienišķajiem reibinošajiem brīnumiem! Ja tā būtu, vienalga, kāds spīdums un glamūrs tiktu pamanīts konformistu un patērētāju kultūras plakanajā pasaulē, tas drīz vien izdzistu un tiktu saskatīts kā krāpšana, kāds tas arī ir. [..] Kā izrādās, Pīters Pens kļūdījās - ļoti smagi kļūdījās. Būt patiesi Pieaugušajam ir ļoti aizraujoša un gandarījumu sniedzoša pieredze!" (Dvēseles iniciācijas ceļojums, 33. - 34. lpp.)
Kā vēsta autors, šī pēdējā grāmata, kuru aplūkojam šajā ierakstā "ir pilna ar stāstiem par sievietēm un vīriešiem, kuri veikuši dvēseles iniciācijas ceļojumu, stāstiem, kas parāda, kā šis garīgais piedzīvojums pārveidojis viņu dzīvi un palielinājis viņu tautas un lielākās Zemes kopienas labklājību". Šī grāmata "Dvēseles iniciācijas ceļojums" ir kā savveida turpinājums grāmatai "Mežonīgais prāts", uz ko norāda arī šo grāmatu autors (skat. 99. lpp.).
"Lai sāktos Nokāpšana, jābūt gan krīzei, gan aicinājumam. Kāds dzīves notikums atbrīvo mūs no konvencionālās pasaules, un vienalikus kāds mūs velk lejup. Bez šī vilinājuma no lejas ir gluži viegli krīzē pārorientēties un atgūt stabilitāti; ja nav notikuma, kas apgriež dzīvi ar kājām gaisā, ir samērā vienkārši ignorēt vilinājumu no lejas vai pretoties tam. Lai sāktos Izšķīšanas fāze, mums jātiek saplēstiem gabalos un jākrīt uz priekšu." (Dvēseles iniciācijas ceļojums, 119. lpp.)
Lasot šo grāmatu "Dvēseles iniciācijas ceļojums", lasītājs sastopas ar stāstiem, kuriem ir mainoša un izaicinoša dimensija. "Ja jūs apzināti izvēlaties nokāpšanu, tas notiek tāpēc, ka esat piedzīvojis mistisku ilgošanos, aicinājumu saplūst ar Dvēseli. Šī ilgas, iespējams, nelīdzinās nekam, ko esat jutis agrāk. Varbūt jūs nesaprotat, ko ar tām iesākt. [..] Taču jums ir iespēja atraut durvis līdz galam vaļā un ļaut ilgām būt katlam, kurā metaties iekšā. [..] Jūsu vēl nesatiktā vēlme pilnībā līdzdarboties pasaulē degs tik kvēli, ka reizēm tas būs neciešami. Ļaujiet tai jūs ievainot spēcīgāk, nekā jums šķiet izturami. Ilgas un sēras kopā jūs atdarīs vaļā tieši tādā veidā, kāds vajadzīgs." (Dvēseles iniciācijas ceļojums, 148. - 149. lpp.)
Lasot šos stāstus, jūs kā lasītājs un savas dzīves dzīļu meklētājs un ceļotājs sastapsieties ar tādām pieredzēm, kas ir tik daudzšķautņainas un krāšņas, reizē biedējošas, taču jebkurā gadījumā - transformējošas un acis atdarošas. Arī dziļākos sapņus piepildošas un rosinošas uz sevis patiesās esmes atrašanu un aizvien dziļāku iepazīšanu. Tādas ir Bila Plotkina grāmatas, tāds ir viņa un viņa līdzstrādnieku vēstījums mums, kas esam vien ceļa sākumā!