Markuss Vīkss "Filosofija īsumā. 200 pamatjēdzienu īsi skaidrojumi"

Attēlā: grāmatas vāka fragments
Tagad, kad esmu "iegrimis" teoloģijas studijās, man lielākā vai mazākā mērā nākas vēl aktīvāk, vēl intensīvāk iedziļināties filosofiskajās problēmās, definīcijās un dažādu filosofu ideju un domu aprakstos. Tad nu ņemu vienu vai otru grāmatu, tādu vai šitādu, mēģinu izkonspektēt to, kas man nepieciešams attiecībā uz tā brīža filosofisko skatu. Tad, kad man radās iespēja no "Jāņa Rozes" apgāda saņemt šo nelielo filosofijai veltīto darbu, nevarēja būt divu domu un šaubu par to, ka man šī grāmata noderēs, patiks un būs ļoti labi izmantojama studiju un savā izziņas procesā. Tāda šī grāmata arī ir - aktuāla, praktiska un konspektīva. Pietiekami, lai īsumā paskaidrotu un/vai saprastu būtiskāko par tām idejām, tiem domātājiem, kas ir mainījuši cilvēces domāšanu sākot jau no antīkās kultūras līdz pat mūsdienu politiskajai filosofijai.
Lūk, parādīšu arī jums, lasītāji, šīs grāmatas satura iedalījumu:
Protams, grāmata ir filosofijas grāmata, tomēr, tomēr - šī nelielā izmēra uzziņu krātuve varētu šķist noderīga ikvienam, kuram nav sveša ideja par sava intelekta pakāpes pilnveidošanu... Ļoti gudri izklausās, vai ne? Ļoti vienkārši - sava intelekta pilnveidošanai un uzturēšanai šī ir grāmata, kas lieliski paveic šo darbu brīžos, kad pie rokas nav nekā cita, bet pašu būtiskāko par vienu vai otru filosofisko domu, skolu vai virzienu tomēr vajag noskaidrot vai kādam draugam paskaidrot...
Grāmata ir veidota kā nelielu eseju krājums, apkopojums. Kreisajā pusē ir eseja par kādu filosofisku jautājumu, skolu, virzienu vai izvirzīto jautājumu, pretējā jeb labajā grāmatas pusē ir melnbalts attēls, kurš ilustrē šo kreisās puses eseju. Piemēram, pirmā eseja ir par filosofijas virzieniem, tai pretī atrodas slavenā Renesanses laikmeta dižgara Rafaēla freska "Atēnu skola", kurā attēlotas antīkās filosofijas nozīmīgākās personības. Lūk, krāsaina versija "Atēnu skolai":
Un tā šī grāmata iziet cauri visai filosofijai, visiem galvenajiem jēdzieniem, vēstures un kultūras ritējumā nozīmīgākajām filosofiskajām atziņām un skaidrojumiem. Ja tev nav ne jausmas par to, kas ir, piemēram, "metafizika", "epistemoloģija", "ontoloģija", Empedokla četri elementi, Makjavelli, Voltērs, vācu ideālisms, Principia mathematica un tā joprojām, tad jāsaka - šī grāmata šos zināšanu "robus" lieliski aizpildīs un nemaz neliekot iedziļinoties nez kādos filosofiskos traktātos... Šo grāmatu atverot, jūs īsā laikā un koncentrēti saņemsiet visu filosofijas konspektīvu skaidrojumu. Šķiet, ka es šo grāmatu tagad biežāk nēsāšu somā līdzi, jo reizēm gadās, ka kādam ir nepieciešamība kaut ko paskaidrot, pašam reizēm pietrūkst vārdu, lai efektīvi to izskaidrotu, tad nu šī grāmata ir patiešām liels palīgs studentiem un ikvienam interesentam par filosofiskiem jautājumiem!
Un, visbeidzot, pēdējo Latvijas politisko notikumu kontekstā (jā, jā, par to pašu Izglītības likuma izmaiņu diskusiju runājot!), šī grāmata esejā par filosofiju un izglītību ikvienam uzdod aizdomāties par šādu jautājumu: "[..] vai mūsdienu pasaulē skolas un koledžas ir tā vieta, kurai būtu jānodrošina morālā izglītošana, vai vienkārši jāiemāca darba prasmes, kas ļautu skolniekiem kļūt par produktīviem sabiedrības locekļiem?"
Man gribētos domāt, varbūt - pat piebilst, ka šī ir lieta kā runga ar diviem galiem, jo skolai, lai vai kā negribētos, tomēr drusku piemīt arī morālās izglītošanas koncepcija, ne vien gatavošana produktīvai darba dzīvei, bet... Nu jā, tas, lūk, filosofijas uzdevums - raisīt domāšanu un veikt savus domāšanas ekskursus!
Lai šis ceļvedis ir jums noderīgs palīgs!